Kitap, Roman, İNCELEMELER

Kürk Mantolu Madonna

Bu yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz.


Kitap Özeti

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali tarafından 1943 yılında yazılmıştır. Kitap, Raif Efendi ile Maria Puder’in hüzünlü aşkını konu edinmiştir.

Anlatıcı, arkadaşının şirketinde işe başlar. Çalıştığı odada Almanca çevirmeni Raif Efendi ile tanışır. Raif Efendi sessiz biridir. Anlatıcı Raif Efendi’yi tanımaya çalışır fakat Raif Efendi içine kapanık olduğu için zorlanır. Şirkette çoğu kişiyle ahbaplık kurmasına rağmen aynı odada çalıştığı Raif Efendi ile hala yabancı gibidirler.

Anlatıcı, Raif Efendi’nin ruhsuz, içi boş ve bitkiden farksız biri olduğu hükmünü vermeye başlar fakat bir gün Raif Efendi’nin çizdiği bir resmi fark eder. Bu resmi ancak insanların içini çok iyi okuyabilen, sanatçı ruhlu birinin çizebileceğine kanaat getirir ve Raif Efendi’ye olan merakı git gide artar. Onunla daha çok vakit geçirmeye çalışır.

Zaman geçtikçe Raif Efendi’nin ailesiyle tanışır. Raif Efendi’nin ailesinden de uzak olduğunu, karısının ve çocuklarının bile onu doğru düzgün tanımadığını görür. Hatta ev halkı onu önemsememektedir.

Raif Efendi ara sıra hastalanır. Hastalandığı bir gün anlatıcı Raif Efendi’yi ziyaret eder. Raif Efendi kendi eşyalarını özellikle de çekmecenin arkasındaki defteri toplayıp getirmesi için anlatıcıya ricada bulunur. Anlatıcı eşyaları toplar ve Raif Efendi’nin yanına götürür. Raif Efendi defteri yanan sobanın içine atmasını ister. Anlatıcı Raif Efendi’ye bunun ziyan olacağını, en azından yarına kadar okuyup yarın atmasının daha iyi olacağını söyler ve izin ister. Raif Efendi izin verir.

Anlatıcı kaldığı odaya dönünce okumaya başlar. Raif Efendi kimseye anlatmadığı hikayesini kendisine sıkıntı verdiği için yazıya döktüğünü belirterek yazıya başlamıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasında sabun üreticisi olan babası onu genç yaşta İstanbul’a göndermiştir. İstanbul’dan sonra sabun işini öğrenmesi için Almanya’ya gönderir.

Raif Efendi Berlin’de bir resim sergisinde bir resimden etkilenir. Her gün bu resmi görmeye gelir. Kendi resmini çizen ressam Raif Efendi’yi fark eder ve tanışmak ister. Fakat Raif Efendi kendisiyle dalga geçildiğini düşündüğü için çekingen davranır ve kadını tanıyamaz. Kadınla tesadüf eseri karşılaşırlar. Kadının ismi Maria Puder’dir. Maria önceki deneyimlerine dayanarak erkeklerin güvenilmez olduğunu düşünmektedir, Raif Efendi ise Maria’ya aşıktır. Maria ağır bir hastalık geçirmiştir. Raif Efendi onunla ilgilenmiş iyileşmesine yardımcı olmaya çalışmıştır. Bu zaman diliminde ikisinin arasındaki ilişki kuvvetlenmiş, Maria da Raif Efendi’ye âşık olmuştur.

Bir süre sonra Raif Efendi’ye babasının vefat ettiği haberi gelmiştir ve memleketine çağrılmıştır. Tekrar buluşmak üzere ayrılmışlardır. Raif Efendi memleketindeyken Maria ile mektuplaşmaktadır. Maria ona sürprizi olduğunu söylemiş ama sürprizin ne olduğunu söylememiştir.

Zaman geçtikçe Maria, Raif Efendi’nin mektuplarına cevapları seyreltmiş bir müddet sonra sonlandırmıştır. Raif Efendi bunu aşka ihanet olarak yorumlamış, hayatında kimseye güvenememiş, herkesle duygusal bağ kurmaktan çekinmiştir.

İçindeki gönül yarasını dindirmek için birçok yola başvurmuş hatta evlenmiş ve Ankara’ya taşınmıştır fakat Raif Efendi’nin acısı bir türlü dinmemiştir.

Bir gün tesadüf eseri Maria’nın bir akrabasını 10 yaşlarında bir çocukla Ankara’da görür. Maria’nın ağır bir hastalık sonucu öldüğünü öğrenir. Çocuğun kendi çocuğu olduğunu anlar ancak bunu söyleyemez ve acı bir şekilde onların gitmesini izler. Meğerse bunca zamandır boş yere Maria’yı aşklarına ihanetle suçlamış ve onun hakkında kötü düşüncelerde bulunmuştur. Boş yere insanlara haksızlık etmiş, insanlardan kaçmıştır. Raif Efendi bunlardan dolayı büyük pişmanlık duymuştur.

Anlatıcı yazıyı okuduktan sonra Raif Efendi’nin evine gider fakat öldüğünü anlar.  

Kitap Hakkındaki Düşüncelerim

Öncelikle kitabın ana fikri olan her insanın kendine ait hikayesi ve ruhu vardır, insanın davranışlarına önceden yaşadığı hadiseler etki eder düşüncesinden bahsetmek istiyorum çünkü çoğumuz insanların hikayesini, yaşadıklarını bilmeden onları yargılıyoruz ve eleştiriyoruz. Onları bencil, soğuk, çekingen, aptal gibi sıfatlarla damgalıyoruz halbuki insanları dinlesek, onları anlamaya çalışsak onlarla daha iyi iletişim kurabilir, içlerindeki renkleri görebiliriz. Örneğin çevresindeki çoğu kişi Raif Efendi’yi soğuk, basit bir insan gibi görmüş, ona önyargılı bir şekilde davranmıştır. Oysaki Raif Efendi sanatçı ruhlu bir insandır ve çevresi tarafından keşfedilememiştir.

Romanın en çok beğendiğim özelliği ise Türk halkını anlatması, romandaki karakterleri yaşadığım toplumda her gün denk geldiğim insanlarmış gibi hissettirmesidir. Nasıl ki Charles Dickens romanlarında İngiliz halkının, Dostoyevski romanlarında Rus halkının özelliklerini, yaşayışını ve sıkıntılarını görüyorsak Kürk Mantolu Madonna romanında bize ait şeyleri hissediyoruz.    

Kürk Mantolu Madonna’da Osmanlı’nın son zamanları ve cumhuriyetin ilk yılları hakkında ve o zamanların zihniyetleri hakkında bilgi edinmiş oluyoruz. İnsanların savaş zamanları çektikleri sıkıntıları, savaşın ve değişen şartların, insanların hayatlarında yaptıkları sosyal ve siyasi değişiklikleri öğreniyoruz. Örneğin savaştan yenik çıkmış Almanya’da sürekli insanların siyaset konuşması, Raif Efendi’nin İstanbul’a sonra da Berlin’e gitmek zorunda kalması gibi. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte sanayileşen Türkiye’de insanların işsizlik nedeniyle büyük kentlere göçleri ve büyük kentlerde yozlaşan kalabalık ailelerin kültür çatışması yaşamaları başarılı şekilde yansıtılmış. Ne oldum delisi müdürler, ailesini beğenmeyen ve cahilliklerinden dolayı başkalarını küçük görmeye çalışan özenti gençler, lüks peşinde koşan gösteriş meraklısı kadınlar iyi betimlenmiş.           

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s